|
V. INFORMATIKA SZAKKÖR

Informatika szakkör időpontja: 2015.09.07. – 2015.10.16.
Informatika szakkör helyszíne: Zichy Géza Zeneiskola és AMI; 4200 Hajdúszoboszló, Kálvin tér 5.
Informatika szakkör résztvevői: 15 fő tanuló és 1 fő szakmai megvalósító/csoport, 2 csoportban, csoportonként 18 alkalommal
Beszámoló az 1. és 2. csoport foglalkozásairól:
- foglalkozás - Informatikai alapismeretek I.: Alap informatikai fogalmak. A számítástechnika története a kezdetektől a jelen korig. Első számítógép megépítésétől a az 1980-as évekig. A gyerekek rácsodálkoztak az első számítógép méretére és tudására. Érdekesnek találták az órán hallottakat.
- foglalkozás – Informatikai alapismeretek II.: Az 1980-as évektől napjainkig beszéltük át az eszközök és elvárások fejlődését. Megismerkedtek a számítástechnika fejlődésének úttörő alakjaival és büszkén hallgatták,hogy mennyi magyar vonatkozású személy játszott közre a ebben.
- foglalkozás - Számítástechnikai eszközök megismerése és kezelése: A számítógéphez szorosan kapcsolódó egyéb eszközök és működésük megismertetése. Ezek után a gyakorlatban is kipróbálhatták, hogyan működik egy nyomtató, scanner és a projektor.
- foglalkozás - Szövegszerkesztési és táblázat kezelési alapismeretek I.: Napjainkban már nélkülözhetetlen egy szövegszerkesztő illetve táblázatkezelő program kezelésének ismerete. Először megismerkedtek a programok különböző típusaival és kezelő felületével.
- foglakozás - Szövegszerkesztési és táblázat kezelési alapismeretek II.: A szövegszerkesztő illetve táblázatkezelő programmal egy új dokumentum létrehozását és szerkesztését, mentését, megnyitását és újbóli átszerkesztését, formázását gyakorolták. Ábrák illetve táblázatok beillesztését és kivágását ismerhették meg a gyakorlatban. Nagyon eltérő volt a résztvevők jártassága ebben a témában, de mindenki nagyon könnyen vette a feladatokat és elégedettek voltak az itt gyakorlott dolgokkal.
- foglalkozás - Digitális kottaírás alapjai: Nagy élmény volt az ez alkalom a számukra,hiszen annak ellenére, hogy a gyerekek mindennapjaiban ott van a számítógép, a kottaírás számukra eddig csak kézzel, papíron létezett.
- foglalkozás - Digitális kottaírás lehetőségei: A kottaírás lehetőségiről sok órát át lehetne tartani, de a leggyakrabban használt elemeket emeltem ki és azokkal ismerkedtek meg a gyerekek.
- foglalkozás - Sibelius kottaíró program megismerése: A kottaíró programok között a legelterjedtebb a Sibelius program. A program fejlesztői 3 videót készítettek a program lehetőségeinek bemutatására. Ezeket néztük meg és a gyerekek nagyon lelkesen fogadták rádöbbenve, hogy milyen lehetőségeket tár eléjük ez a program.
- foglalkozás - Tájékozódás a felületen, különböző kulcsok használata: Elsőként a program kezelőfelületén tájékozódtak a gyerekek, majd feladatként önként jelentkezők létrehozhattak egy új, üres kottát kiválasztva egy hangszert és a megfelelő kulcsot a kottához.
- foglalkozás - Tájékozódás a felületen, ütemmutatók: Ezen az órán tovább ismerkedtek a kezelő felülettel és egy kotta létrehozása után a különböző ütemmutatók kiválasztását és a mű közbeni váltakozását gyakorolták.
- foglalkozás - Tájékozódás a felületen, hangnemek: A program kezelőfelületének további ismerkedése után azt a feladatot kapták, hogy hozzanak létre egy új kottát kiválasztva egy-egy hangszert, egy-egy kulcsot és egy-egy hangnemet. A csoport jókedvűen jó nehéz, sok előjegyzéssel ellátott kottákat hozott létre.
- foglalkozás - Tájékozódás a felületen, ritmus értékek és szünetek: A kezelő felület további legördülő menüjével ismerkedett a csoport majd a különböző ritmusértékek 2 féle lejegyzésének lehetőségit próbálták ki. Ezután a különböző értékű szünetek leírását gyakorolták. Az otthoni feladatuk egy népdal ritmusának minél pontosabb lejegyzése volt.
- foglalkozás - Tájékozódás a felületen, dinamikai jelzések: A felület utolsó előtti legördülő menüjének főbb pontjait ismerte meg a csoport. Az órai feladat egy korábbi kotta dinamikai jelzésekkel való ellátása volt az előre megbeszélt helyeken.
- foglakozás - Tájékozódás a felületen, a zenemű előadására vonatkozó műszavak használata, megjelenítése: A zenemű előadására vonatkozó műszavak elősegítik egy zenedarab karakterének hű bemutatását. Az órai feladat az volt, hogy mindenkinek különböző kottákban a megfelelő helyre kellett elhelyezni az oda illő műszavakat. Nagy lelkesedéssel végezték a feladatot mivel kvíz szerűen játszottuk el a dolgot. Magyarul hallották a feladványt, de tudniuk kellett ,hogy melyik szó mire utal és csak ,ha tudták a jelentést ,akkor tudták megoldani a feladatot.
- foglakozás - Többszólamú kottaírás: A többszólamú kotta írásának megismerése a csoport számára nagyon érdekes volt. Élvezték, hogy milyen könnyű a különböző hangközök majd akkordok felépítése. A szolfézsórán tanult ismereteiket itt is tudták kamatoztatni és ez elégedettséggel töltötte el őket.
- foglalkozás - Ismerkedés a partitúra írással: Sok gyerek tagja különböző hangszeres együtteseknek. A partitúra létrehozását, szerkesztését és a szólamok transzponálását gyakorolta a csoport. Házi feladat volt egy fúvószenekari kotta szólamának transzponálása másik hangnemben.
- foglalkozás - A beírt kották lejátszása a programmal, alternatív kottabeviteli módszerek: A program segítségével egy kis gyakorlás után könnyen elsajátítható a már beírt kották visszahallgatása. Lehetőség van partitúra esetén csupán egy vagy akár több szólam egyidejű lejátszására is. Az órai feladat az volt, hogy egy kiválasztott hangszer egy adott periódusát játssza le egy-egy önként jelentkező. Majd nehezítve a feladatott 3 szólamot kellett egyszerre kijelölni visszahallgatásra. Az alternatív kottabeviteli módszerek közül a scannelés felismerő képességét ismertük meg először a Sibelius programnak, majd azt a módszert, amikor a digitális zongora billentyűzeten lejátszott dallamot ismeri fel a program. Ezek az újítások rendkívül nagy tetszést arattak a csoport körében.
- foglalkozás - Gyorsbillentyűk használata: Az utolsó órán a gyorsbillentyűk használata volt a téma. Ezek segítségével kottaírás közben sokkal gyorsabban lehet előhívni egy-egy dolgot, mintha a legördülő menüben keresgélnék megakasztva az gépelés folyamatát. Az egyik legnagyobb segítség, hogy a hangértékeket numerikus billentyűzeten 1 billentyűvel lenyomásával tudjuk változtatni jelentősen felgyorsítva a bevitelt.

|
|