KEZDŐLAP  RÓLUNK  DOKUMENTUMOK  GALÉRIA  KAPCSOLAT  EGYÜTTESEK  PÁLYÁZATOK
 

 

III. HARMÓNIKA ÖKOTÁBOR

Harmónika ökotábor időpontja: 2015.08.17. – 2015.08.21.
Harmónika ökotábor helyszíne: Pácin, Gólyfészek tábor
Harmónika ökotábor résztvevői: 40 fő tanuló és 6 fő szakmai megvalósító
Beszámoló a programról:

Az első napon érkezés után Pácin község szabad strandján az út porát lemostuk magunkról. A strand nádasokkal övezett helyen került kialakításra, így a vízi növényeket közelről is szemügyre vették a tanulók. A táborhely közelében a nyári száraz idő miatt nagy területen találtuk a tó medrét szárazon. Megfigyelhettük a különböző gyomnövényeket, milyen sebességgel foglalják el a szabad területeket. A kiszáradt tómederben több gyíkkal, békával is találkoztunk. Megfigyeltük mozgásukat és közismereti iskoláikban szerzett ismereteiket a hüllőkről felelevenítettük.

19.00-19.30 vacsora
19.40-20.40 vetélkedő

Tanulóink számára ügyességi vetélkedőket és elméleti kérdésekkel tűzdelt tesztkérdésekkel készültünk. A 40 főt négy csoportra osztottuk és ebben a felállásban vettek részt a tábor ideje alatt a különböző csoportfeladatokban.

21.30. szobaszemle: Minden este lámpaoltás előtt a szobák tisztaságának és rendezettségének ellenőrzése zajlott. A szobák külön versenyeztek a „Rendes csapat” címért.

22.00. Lámpaoltás

A második nap:

7.30 ébresztő
7.40-7.50 reggeli torna

A hangszeres játék megköveteli, hogy tanulóink minden nap hangsúlyt fektessenek testük karbantartására, tartásjavító gyakorlatok elvégzésére. A reggeli tornát Dorcsin Attila kolléga szakszerű irányításával hajtották végre a tanulók.

8.00-9.00 reggeli

A reggeli elfogyasztása után tanulóink felkészültek a hangszeres próbákra. A kottákat, kottatartókat a foglalkozásokhoz bekészítették. Segítették egymást a feladatok végrehajtásában.

A reggeli szobaszemle a hangszerek előkészítésével egy időben zajlott, a hangszerek tartozékainak vizsgálatával együtt. A kísérő tanárok különös gondot fordítanak arra, hogy tanulóink hangszereiket szépen karbantartsák és állagaikat megóvják.

9.00-10.30 Hangszeres próba

A hangszeres próbák 4 csoportban zajlottak. A fafúvós zömmel furulyás tanulók Molnár Andrea oboa és furulyaművész, valamint Griger Judit fuvolatanár vezetésével, A rézfúvósok Dorcsin Attila harsonaművész, a gitár szakosok Göndöcz Viktor gitárművész vezetésével alakítottak ki kamaracsoportokat. Az ének, zongora és hegedű szakos tanulók Kiss László trombitatanár vezetésével tanultak zeneműveket. A tábor nem csak a természet felfedezéséről az ökológiai egyensúlyt szem előtt tartó természetes anyagokból készült használat eszközök megismeréséről és elkészítéséről szólt, hanem a közösség formáló kamarazenei ismeretek gyarapításáról is.

10.30-12.30 Kézműves foglalkozás. A lakóházakban megtalálható használati eszközök anyagai régen és napjainkban. A „használati eszközök régen és most” előadást Griger Judit tartotta.  Fakanál bábok készítése, díszítése filc anyaggal.

13.00-14.00 ebéd    

14.00-17.00  Mágocsy kastélylátogatás. A Mágocsy kastély Magyarország legszebb reneszánsz kastélya 1581-ben készült el és a mai napig megőrizte a gondos utókor eredeti állapotában. A gyerekek megfigyelhették a kor díszes építészetét az ablakkereteken, az épület emeleti, úri lakosztályának bútorzatát és azok díszítettségét. A földszinten a kastély kiszolgáló helyiségeit az akkori kornak megfelelő eszközökkel látták el. Tanulóink megfigyelhették az akkori kor emberének természet közeli életmódját, betekintést nyerhettek a kastély minden lakójának hétköznapjaiba.

17.00-18.30 Meseírás csapatmunka:A tanulók a délelőtt elkészített bábokhoz mesét írtak, csapatonként felkészültek az esti előadásra. Kipróbálták a helyszínt és a mesébe írt párbeszédeket kigyakorolták. A mesék az iparosodás megjelenésével bekövetkezett természeti változásokról kellett íródjanak.

18.30-19.30 vacsora
20.00-21.00 Mese előadása /csapatverseny / és vetélkedő/

Tanulóink az általuk írt meséket adták elő saját készítésű bábjaikkal. A vetélkedő nagyon színesre sikerült, hiszen a csapatmunkában megoldott feladatban mindenki részt vállalt.

Minden este lámpaoltás előtt a szobák tisztaságának és rendezettségének ellenőrzése zajlott. A szobák külön versenyeztek a „Rendes csapat” címért.

22.00. Lámpaoltás

A harmadik nap:

7.30 ébresztő
7.40-7.50 reggeli torna
8.00-9.00 reggeli
9.00-10.30 hangszeres próba
10.00-12.30 kézműves foglalkozás /kosárfonás/ zsinegékszerek készítése

A tábor folyamán olyan technikákat ismertettünk meg tanulóinkat, amelyekkel ökológiai lábnyomukat ha nem is jelentős mértékben de csökkenteni tudják. A kosárfonáshoz évezredek óta használnak az emberek különböző alapanyagokat. A tábor területén fellehető természetes kosárfonásra használt anyagokról hallottak előadást. Tanulóink megismerkedhettek a gyékényből készült ősi, de mai napig használható tárgyainkkal, valamint a fűzvesszőből készíthető tárgyak praktikusságával.  Az előadást Kiss László vezette. Az előadás után minden tanuló saját készítésű szappantartót font magának. A szappantartó vázszerkezete a gúzskarika, melyet kapuforgóként használtak elődeink, vagy gyakran kötöztek vele össze nagyobb mennyiségű terménytörzseket. A kifonása minden tanulónak szépre sikerült. A természetes anyagból készült szappantartó elkészítési ideje 40-50 perc. Minden tanuló egyetértett azzal, hogy sokkal szebb, esztétikusabb mint a műanyagból készült hasonló célt szolgáló eszközök. A saját készítésű tárgynak minden tanuló nagyon örült.

13.00-14.00 ebéd
14.00-16.00 Faluház Anna Alkotótábor munkáiból kiállítás megtekintés

Pácin községben helyi illetve a megyében alkotó festőművészek, grafikusok által készített alkotásokból tárlat nyílt. Tanulóink figyelmét a kiállított alkotások közül különösen megragadta azaz alkotás, melyet állati csontokból komponáltak meg. A kép alapanyaga csirke és halcsontok sokasága volt.

16.00-17.00 Fa hangszerek PPT és filmvetítés

Griger Judit igényesen összeállított vetítését és előadását hallgathatták meg a tanulók a különböző fából készült hangszerek történetéből, kialakulásáról őskortól napjainkig. Különös figyelmet szentelt olyan videó felvételek bejátszására, melyekben hangszer különlegességeket lehetett megfigyelni. A tanulók megismerkedhettek a fa hangszerek alapanyagaival, természetes közegükben, tulajdonságaikkal a hangszerek minőségét befolyásoló természetükkel.

17.00-18.30 sorverseny

Az egész napos esőzés az esti órákra elállt, így tanulóinknak sorversenyt állítottunk össze. A sorverseny ügyességi feladatokból állt és a négy első napon kialakult csapat versenyzett egymással. A tanulók a foglalkozást nagyon élvezték igazi csapatként szurkoltak egymásnak és segítették egymásra a feladatok elvégzésében.

18.30-19.30 vacsora
20.00-21.00 Nemez gyíkkészítés

A fa használati tárgyak mellett a textíliák előállításának egyik legősibb módszerével ismerkedhettek meg a tanulók. A natúr gyapjú feldolgozásával, természetes festő anyagaival. Az előadást Dorcsin Attila kolléga tartotta. Az előadás után a gyerekek megismerkedhettek a gyapjú nemezzé dolgozásának folyamatával. A nemez legközkedveltebb megmunkálása a tanulók számára a gyermekjáték készítésben nyilvánul meg. Kézműves foglalkozásként nemezkígyó készítését terveztük be, melyet a tanulók nagy örömmel gyömöszkéltek maguknak. A foglalkozást Griger Judit és Szalai Éva vezette.

22.00 Minden este lámpaoltás előtt a szobák tisztaságának és rendezettségének ellenőrzése zajlott. A szobák külön versenyeztek a „Rendes csapat” címért.

A negyedik nap:

7.30 ébresztő
7.40-7.50 reggeli torna
Közben szobaszemle
9.00-10.30 Hangszeres próba

A tanulók nagy lelkesedéssel készültek ezen a délelőtt, hiszen a tábor ideje alatt megtanult zeneműveket esti kis bemutató keretében adták elő társaiknak. Minden csapat 2-3 zeneművet tanult meg a tábor ideje alatt. Feladatként kapták az újonnan szerveződött kis együttesek, hogy a „Kis kece lányom…” kezdetű dalt e-moll hangnemben meg kellett tanulni a tábor folyamán, így az esti közös rendezvényen 40 fős zenekarrá alakult a táborozók közössége. 

10.30-12.30 Séta a tó körül, elkészült munkákhoz anyaggyűjtés a természetben

A Karcsa tó mentén több mint 5 km sétát lehet tenni közel a vízhez. A növények megfigyelése mellett a tanulók megismerkedhettek a tó mentén élő rovarokkal, azok fejlődésével, tulajdonságaikkal. A megfigyelés elsőszámú kiszemeltjei a szitakötők voltak, melyek különböző színezetét figyelhették meg a tanulók. A tópart széléről száraz növényeket gyűjtöttek

a délutáni foglalkozások tárgyinak díszítéséhez. Szerencsések voltak, mert a több hétig tartó szárazság miatt a kiszáradt mederben rengeteg kagylóhéj is előkerült, így igazi kincsek születtek a délután folyamán.

13.00-14.00 ebéd

14.00-18.30 Elkészült tárgyak díszítése a fellelt anyagokból: A kosárfonó foglalkozáson nem csak szappantartó, de különböző nagyságú befont medálalapok is készültek. Ezeket az alapokat díszítették a tanulók a délelőtt fellelt anyagokkal.

Gyöngyfűzés: A gyöngyök mellett a kagylóhéjak is méltó helyre kerültek, hiszen a gyerekek maguk által készített nyakláncainak díszeivé váltak.

Bőr ékszerek díszítése: A bőr tulajdonságait, cserzésének folyamatát Dorcsin Attila ismertette a tanulókkal. A különböző övek, fegyvertartók és lószerszámok mellet láthattak a tanulók mívesen kidolgozott bőrékszereket is a bemutató folyamán. A tanulók saját bőr ékszereket készítettek, díszítették azokat fonással, gyöngyökkel, valamint a természetben fellelhető növényi termésekkel.

Dekupázs: A gyerekek megismerkedhettek a dekupázs technika elemeivel. Előre elkészített hántolt dobozokat díszítettek ki ezzel a technikával. A dobozok alapozása, ragasztása és lakkozása Griger Judit és Szalai Éva közreműködésével készültek el. A saját díszítésű tárgyaknak minden tanuló nagyon örült, igazi mestermunkák születtek általuk.

18.30-19.30 vacsora
19.30- Csapatmunkák eredményhirdetése, ajándékok átadása

A hét folyamán csapatmunkában megoldott feladatok értékelését a kollégák szóban elmondták a gyerekeknek. A tábor ideje alatti pontozások eredményei alapján kihirdették a csoportgyőztest. Minden tanuló és csoport apró ajándékokat kapott eredményeiktől függetlenül.

A táborban tanult zeneművek bemutatása együttesenként: A délelőtti kamarapróbákon minden csoport nagyon szépen dolgozott ezért szinte koncert kész minőségben mutatták be a táborban tanult darabokat. A felhangzott zeneművek nagy sikert arattak, hiszen minden produkciót vastapssal jutalmaztak a táborlakók. Igazi meghitt kis hangverseny hallgatói voltunk.

Közös muzsikálás: A tábor elején megbeszéltek szerint minden csoport megtanulta a „Kis kece lányom…” kezdetű magyar népdalt. A közös muzsikálás élménye mindenkit magával ragadott, hiszen a 40 hangszeren csendült fel a népdal.

Az ötödik nap:

7.30 ébresztő
7.40-7.50 reggeli torna
8.00.-9.00 reggeli
Készülődés haza
Különös gondot fordítottunk a szobák tisztaságára, a táborhely tisztántartására.
10.00 Hazaindulás.

Érkezés 13.30-kor a Zichy Géza Zenei Alapfokú Művészeti Iskola parkolójába.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

 

 

 

 

 

 

   

 

Zichy Géza Alapfokú Művészeti Iskola

Cím: 4200 Hajdúszoboszló, Kálvin tér 5.
Telefon: 52-557-821
OM azonosító: 039611
Adószám: 16733156-1-09

e-mail: zgz.ami@gmail.com
---------------------------------------------------------------------------

Írjon nekünk:

Név:

e-mail cím:

Telefonszám:


Üzenet:


 
create bY: 2012 © Zichy Géza Alapfokú Művészeti Iskola